Śmierć zawsze zaskakuje. Najprawdopodobniej wiele osób nie wie, jak się zachować w takiej sytuacji? Kogo i w jaki sposób powiadomić? Czego się spodziewać? Z myślą o pomocy w takich właśnie sytuacjach – przygotowaliśmy kilka porad:
Nieszczęśliwe okoliczności śmierci nie zdarzają się często. Gdy jednak zaistnieją należy pamiętać, że niezbędna jest – oprócz pogotowia ratunkowego – obecność przedstawicieli policji i prokuratury.
Ciało Osoby Zmarłej w wyniku nieszczęśliwego wypadku przewożone jest do Zakładu Medycyny Sądowej i tam poddawane oględzinom oraz badaniom, mającym na celu wyjaśnienie okoliczności oraz przyczyny zgonu. Do pochowania takiej osoby należy uzyskać nie tylko kartę zgonu, którą wydaje lekarz sądowy, ale także pozwolenie od prokuratury na pochówek. Dopiero z tymi dokumentami należy się udać do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu. Należy posiadać przy sobie dowód osobisty osoby zmarłej oraz zgłaszającego zgon.
Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu lub hospicjum – karta zgonu zostaje wydana przez lekarza prowadzącego lub dyżurnego. Po otrzymaniu karty zgonu udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego po Akt Zgonu. Konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego osoby zmarłej oraz osoby zgłaszającej zgon.
1. Należy wezwać lekarza rodzinnego, który stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu.
2. W godzinach nocnych wzywamy pogotowie, lekarz pogotowia powinien wystawić kartę zgonu – ewentualnie kartę informacyjną. W przypadku wystawienia karty informacyjnej przez lekarza z pogotowia, udajemy się następnego dnia do lekarza rodzinnego po kartę zgonu.
3. Mając kartę zgonu – udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego po Akt Zgonu. Należy mieć ze sobą dowód osobisty osoby zmarłej oraz przedstawić własny dowód osobisty (tzn. osoby zgłaszającej zgon).
Transport międzynarodowy Zmarłych należy do skomplikowanych procedur. Wymaga wielu przygotowań, a także wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Poniżej wyjaśniamy kwestie, o które najczęściej pytają nasi Klienci:
1. Akt urodzenia osoby zmarłej na druku międzynarodowym (w przypadku osób stanu wolnego – panna, kawaler).
2. Akt małżeństwa osoby zmarłej na druku międzynarodowym (mężatka, żonaty).
3. Jeżeli osoba zmarła jest wdową lub wdowcem, dodatkowo potrzebny będzie akt zgonu współmałżonka – także na druku międzynarodowym. W przypadku rozwodu – wpis poświadczający rozwód w akcie małżeństwa.
Zakład Pogrzebowy PORC zapewnia wszystko, co niezbędne w przypadku przewozu Osób Zmarłych poza granicę Polski:
– trumnę z wkładem metalowym i odpowiednimi filtrami,
– dokumentację ze strony Polski oraz ze strony właściwych instytucji za granicą,
– przygotowanie i zabezpieczenie zwłok do transportu,
– odprawę konsularną,
– transport samochodowy, lotniczy lub morski.
Ustalona kwota związana z usługą transportu Zmarłych nie obejmuje jednak:
– wszelkiego rodzaju opłat za pobyt zmarłego w szpitalu,
– zleconych dodatkowych czynności przez rodzinę np. balsamowania zwłok,
– dodatkowych opłat w zagranicznej firmie pogrzebowej,
– kosztów opłat cmentarnych w kraju.
W razie potrzeby, Zakład Pogrzebowy PORC może kwestie formalne – większość lub wszystkie – wziąć na swoje barki, aby odciążyć w ten sposób Państwa i pozwolić na spokojniejsze przygotowanie do pogrzebu.
ul. Towarowa 11, Mysłowice
ul. Mickiewicza 4a, Mysłowice
ul. Generała Ziętka 84, 41-400 Mysłowice